Aktywnie na Zielonej Szkole w Przywidzu

Utworzono dnia 12.10.2018

Przyjazd klas piątych do Przywidza stał się znakomitą okazja do krótkiego wypoczynku w bliskim kontakcie z przyrodą.

Pierwszego dnia naszego pobytu na Zielonej Szkole udaliśmy się intensywny spacer ścieżką edukacyjną. Idąc wyznaczonym szlakiem napotkaliśmy wzgórza morenowe, głazy narzutowe, jezioro Przywidzkie wraz z rezerwatem - Wyspą Przywidzką. Po drodze ustawione były tablice edukacyjne przybliżające informacje o lesie. Dowiedzieliśmy się, że właśnie ten fragment terenu z Jeziorem Przywidzkim i Jeziorem Małym oraz otaczającymi je lasami ustanowiono specjalnym obszarem ochrony siedlisk sieci Natura 2000.

Po obiedzie uczniowie wzięli udział w grach i zabawach sportowych, a wieczorem piekliśmy kiełbaski przy ognisku. Nasze wspólne śpiewy długo rozchodziły się echem po spokojnej i cichej okolicy. Był to wspaniały czas, żeby ocieplać wyziębione kontakty, inwestować czas i energię w przyjaźnie.

Kolejny dzień wyjazdu przyniósł nam spotkanie z wybitnymi postaciami, przypomnieliśmy sobie, kto wynalazł żarówkę, druk, termometr i odkrył drogę do Indii. W czasie spaceru graliśmy w grę terenową polegającą na odnajdywaniu skrytek – Geocaching. Prowadzenie zajęć w oderwaniu od ławek i tablicy, to połączona z wypoczynkiem "zielona nauka", która na pewno zostanie z nami na długo.

Wyjazd uczniów był również idealną okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności. Systematycznie wdrażano zasady kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz zasady savoir – vivre przy stole. Zielona szkoła okazała się też bardzo dobrym sposobem na integrację zespołu klasowego. Uczniowie uczestniczyli we wspólnych zabawach i konkursach, ucząc się przy tym zasad tzw. zdrowej rywalizacji.

red. Emilia Nowakowska Joanna Zastawna

Utworzono: 12.10.2018