XI Gminny Konkurs o Prawach Dziecka

Utworzono dnia 28.11.2018

"Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”

Myśl Ireny Sendlerowej stała się inspiracją i sentencją XI Gminnego Konkursu o Prawach Dziecka. Pod hasłem: „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat” odbył się w dniu 21 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Romualda Traugutta w Wojanowie XI Gminny Konkurs o Prawach Dziecka. Po raz ósmy honorowy patronat nad konkursem objął Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak.

Konkurs rozpoczął się wystąpieniem pani Danuty Kamińskiej – dyrektor szkoły, która przywitała gości i odczytała list Rzecznika Praw Dziecka nawiązujący do Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, następnie drużyny udały się na zmagania konkursowe.

Do konkursu przystąpiło pięć szkół z terenu Gminy Pruszcz Gdański: szkoła w Borkowie, Rotmance, Wiślinie, Łęgowie i Wojanowie. Dzieci zmagały się z niełatwą tematyką, jaką są ich prawa, w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III i klasy IV – VIII. Formuła konkursu miała charakter zmagań drużynowych, a uczestnicy wspólnie pracowali, wspierali się  i pomagali sobie, by osiągnąć zamierzony cel – zostać laureatem konkursu.

W pierwszej części konkursu uczniowie rozwiązywali test wiedzy. Drugą częścią konkursu była  prezentacja przez uczniów klas I–III wybranego, wcześniej przygotowanego prawa w dowolnej formie, przy wykorzystaniu różnych środków. W grupie starszej uczniowie wcześniej zostali poproszeni
o nakręcenie przy pomocy telefonu komórkowego filmu dotyczącego życia Ireny Sendlerowej.

Z perspektywy czasu możemy przyznać, że do samego końca intrygujące dla nas było, w jaki sposób uczniowie (i ich opiekunowie) podejdą do tego zadania. Czy znajdą czas i ochotę, aby zaangażować się w wykonanie tego niełatwego przedsięwzięcia. Dziś możemy powiedzieć, że wkład pracy, jaki poczynili uczniowie, ich pomysłowość, kreatywność i w końcu efekt, jaki uzyskali w swoich konkursowych filmach, przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.

Zmagania uczniów oceniały dwie komisje, w skład których weszli: przedstawiciele Samorządów Uczniowskich ze Szkół w Wiślinie, Łęgowie i Wojanowie, a także: Pani Justyna Kiedyk Główny Specjalista w Referacie Oświaty i Spraw Społecznych Gminy Pruszcz Gdański, Pani Małgorzata Osowska Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Pruszcz Gdański i przedstawiciel Komisji Oświaty Rady Gminy Pruszcz Gdański, Pan Tomasz Grabowski – Komendant Straży Gminnej Gminy Pruszcz Gdański, Pani Beata Dadańska – przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły w Wojanowie.

W oczekiwaniu na wyniki konkursu wszyscy uczestnicy oraz goście mieli okazję obejrzeć ciekawe prezentacje multimedialne dotyczące praw dziecka, wysłuchać wzruszających utworów. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku zarówno dla dzieci jaki i dorosłych. Komisja musiała posilić się przed obradami, zaś dzieci odprężyć po trudnych zmaganiach.

Ostatecznie po długich i burzliwych obradach komisje wyłoniły zwycięzców.

A oto lista nagrodzonych:

Grupa młodsza (klasa I – III)

•  I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Rotmance
  • II miejsce - Szkoła Podstawowa w im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Wiślinie
  •  III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Borkowie

Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Grudnia 1970 w Łęgowie, Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Wojanowie

Grupa starsza (IV – VI)

•  I miejsce – Szkoła Podstawowa w im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Wiślinie
  • II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Borkowie
  • III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Grudnia 1970 w Łęgowie

Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Wojanowie

Nagrody oraz dyplomy zostały wręczone przez panią Magdalenę Kołodziejczak Wójt Gminy Pruszcz Gdański, panią Justynę Kiedyk, panią Małgorzatę Osowską, panią Danutę Kamińską - Dyrektora Szkoły w Wojanowie. Laureaci konkursu otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody. Pozostali uczestnicy również zostali docenieni, każde dziecko uczestniczące w konkursie otrzymało upominki oraz gadżety.

Wszystkim uczestnikom i laureatom gorąco gratulujemy! Już dziś wszystkich zapraszamy do udziału w konkursowych zmaganiach za rok, ale przede wszystkim zachęcamy do promowania praw dziecka.

red. Małgorzata Faliszek

Utworzono: 28.11.2018