Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Wojanowie

Samorząd Uczniowski  to organizacja uczniów danej szkoły, obejmująca całą społeczność uczniowską. Członkowie samorządu mają prawo i powinni rozwiązywać problemy społeczności uczniowskiej. Mają oni wpływ na życie szkoły, współdecydują o sprawach jej dotyczących. Samorząd może liczyć na wsparcie dla swojej działalności ze strony opiekunów samorządu, którzy są wybierani przez uczniów spośród nauczycieli danej szkoły. Prekursorami samorządności uczniowskiej w Polsce byli: Janusz Korczak, Władysław Przanowski, Aleksander Kamiński.

Powołanie Samorządu Uczniowskiego w polskiej szkole gwarantuje Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 grudnia 1991 roku. Zgodnie z przywołaną ustawą samorząd tworzą wszyscy uczniowie danej szkoły, którzy w demokratycznych wyborach wybierają swoich przedstawicieli.