Wycieczka szlakiem pierwszych Piastów

Utworzono dnia 21.06.2019

Wczesnym rankiem, 13 czerwca,  spod naszej szkoły wyruszył autokar pełen żądnych przygody dzieciaków niemal ze wszystkich klas, nawet tych najmłodszych.  Licznie towarzyszyli nam rodzice . Po paru godzinach wysiedliśmy na przedmieściach Poznania i natychmiast zaczęliśmy zwiedzanie. Pierwszym przystankiem na naszej trasie było Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie wzięliśmy udział w zajęciach - "Jak powstało Państwo Polskie?".

Stamtąd udaliśmy się do Ostrowa Lednickiego, gdzie przeprawiliśmy się promem na wyspę, na której zobaczyliśmy działające na wyobraźnię relikty pozostałości najważniejszego grodu pierwszych Piastów. To było niezwykłe przeżycie !

Następnego dnia bawiliśmy się w Detektywów historii. Za pomocą zadań, posługując się przeróżnymi rekwizytami, odkrywaliśmy tajemnice Poznania. Było ich wiele!. Swoje spostrzeżenia zapisywaliśmy w małych notesikach. Dotarliśmy na  Ostrów Tumski, gdzie zawędrowaliśmy aż do podziemi Katedry i zobaczyliśmy miejsce, w którym prawdopodobnie Mieszko I przyjął chrzest. Dotarliśmy do grobów naszych pierwszych władców i na Stary Rynek, gdzie przyglądaliśmy się wesołym koziołkom, trykającym się na ratuszowej wieży. Dotychczas znaliśmy je tylko z legendy. Cudownie smakowały lody wśród kolorowych, poznańskich kamieniczek.

W Palmiarni odbyliśmy egzotyczną podróż po odległych kontynentach, a w Rogalowym Muzeum Poznania upiekliśmy pyszne rogaliki, które smakowały doskonale!

W Kórniku zwiedziliśmy przepiękny zamek, którego wnętrza zrobiły na nas niezwykłe wrażenie.

Ostatnim przystankiem na trasie naszej trzydniowej wędrówki po Wielkopolsce, było Muzeum Arkadego Fiedlera, gdzie zobaczyliśmy eksponaty i trofea, które pisarz przywoził ze swoich podróży po całym świecie.

W sobotnią noc wróciliśmy do Wojanowa. Pełni wrażeń i trochę smutni, że nasza przygoda tak szybko się skończyła.

red. M. Witek, J. Zastawna, M. Janczak

Utworzono: 24.06.2019