MISJA I WIZJA SZKOŁY

Misja i wizja szkoły:
Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na założeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno wolę rodziców, jak i priorytety edukacyjne państwa. Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny.
Wychowanie rozumiane jest jako wspieranie uczniów w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej. Proces wychowania jest wzmacniany i uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.
Szkoła nasza promuje system wartości respektujący: dobro, prawdę i poszanowanie dla drugiego człowieka. Pomaga wszystkim uczniom rozwijać osobowość, talenty i uzdolnienia. Zapewnia dzieciom bezpieczeństwo fizyczne, emocjonalne i dobra atmosferę.

Cel wiodący w pracy wychowawczej w roku szkolnym 2023/ 2024:
Moja szkoła w Wojanowie” - poznajemy historię i tradycje szkoły - 75-lecie Szkoły Podstawowej w Wojanowie. Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra, rozwijania ich aktywności fizycznej, wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych.
Szkoła włączyła się w projekt  „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. W związku z tym przeprowadzono badanie stanu psychicznego uczniów klas IV-VI, przygotowane przez Fundację Dbam o Mój Zasięg oraz Fundację UNAWEZA.