Sprawozdanie z realizacji zadań Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Utworzono dnia 11.01.2023

Nasza szkoła otrzymała z Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 dotację celową z budżetu państwa w kwocie 3200 zł. Otrzymane środki, finansowe w ramach Priorytetu 3, zostały przeznaczone na zakup nowości wydawniczych  do naszej biblioteki szkolnej.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

 Zakupu książek dokonaliśmy po konsultacjach z Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim oraz uczniami i nauczycielami. Formy konsultacji były następujące: ankiety, rozmowy indywidualne z uczniami, nauczycielami i rodzicami o ich preferencjach czytelniczych.

Przy wyborach książek uwzględniono potrzeby uczniów niepełnosprawnych poprzez zakupienie nowości z tekstem z dużą czcionką, wydań z małą ilością tekstu, z licznymi ilustracjami.

W ramach realizacji tego programu realizujemy wiele projektów czytelniczych.

  1. Spotkanie z ciekawą książką kl. IV - VI - Celem projektu było upowszechnienie czytelnictwa, rozwijanie umiejętności wypowiedzi na dany temat oraz wyrażania swoich opinii oraz kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy. Uczniowie podczas wizyty w bibliotece wybrali z jej księgozbioru książki, które najbardziej ich zainteresowały. Po ich przeczytaniu przynieśli książki na lekcję wychowawczą i lekcje języka polskiego - opowiadali o nich swoim kolegom i koleżankom starając się zachęcić ich do przeczytania tych pozycji. Uczniowie wykorzystane książki: m.in. J. K. Rowling – seria Harry Potter, J. Kinney  seria ,, Dziennik cwaniaczka”.
  2. ,,Z książką i teatrem w świat wartości”. Jest to propozycja  rozszerzenia oferty edukacyjnej w szkole, wyjścia naprzeciw zainteresowaniom czytelniczym uczniów, a tym samym wzbogacenie wiedzy i umiejętności z zakresu sztuki teatralnej, literackiej i artystycznej. Najważniejszym wymiarem podejmowanych działań innowacyjnych ma być wzbogacenie ucznia  w takie wartości, jak wrażliwość, wyobraźnię, aktywność, kreatywność i otwartość poprzez czytanie odpowiednich  fragmentów książek przez nauczyciela i aktora Teatru Miniatura.
  1. Moja ulubiona książka - uczniowie klasy I - III  mieli za zadanie przygotować ilustrację do swojej ulubionej książki. Celem projektu była promocja czytelnictwa, przekazywanie wiedzy w ciekawy, innowacyjny sposób, rozwijanie umiejętności planowania swoich działań, systematyczności oraz koncentracji. Uczniowie uczyli się także jak korzystać ze zdobytych informacji, rozwijali swoją kreatywność. Wykorzystane między innymi książki: Holly Webb ,,Zaopiekuj się mną",. Aulette Bourgeois ,,Franklin idzie do szkoły.
  1. W krainie literatury - Celem projektu było upowszechnienie czytelnictwa, rozwijanie umiejętności wypowiedzi na dany temat oraz wyrażania swoich opinii oraz kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy.

W przygotowanej  fotobudce bibliotecznej uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcie z  książkami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

  1. Akcja „Uwolnij książkę” - adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi

Kontynuowaliśmy współpracę z Powiatową i Miejską Biblioteką w Pruszczu Gdańskim w celu:

  • planowania zakupów, zdobycia informacji na temat gromadzonych materiałów,
  • wymiany informacji o wydarzeniach i imprezach promujących czytelnictwo,
  • udziału w imprezach czytelniczych organizowanych przez PiMBP
  • udziału w lekcjach bibliotecznych.​

Wnioski z realizacji programu.

Podczas realizacji NPRC znacznie wzrosła aktywność czytelnicza uczniów naszej szkoły. Społeczność szkolna włączyła się w promocję nowości ,a także pomagała w pracach organizacyjnych. Nowo zakupione książki cieszą się nieustannie ogromnym zainteresowaniem. Na pewno wiele projektów będzie kontynuowanych w następnych latach, w tym zakup nowości książkowych proponowanych przez uczniów.

Joanna Zastawna