Sprawozdanie z X Gminnego Konkursu o Prawach Dziecka "Kiedy śmieje się dziecko – śmieje się cały świat"

Utworzono dnia 28.11.2017

Myśl Janusza Korczaka stała się inspiracją i sentencją X Gminnego Konkursu o Prawach Dziecka. Pod hasłem: „Kiedy śmieje się dziecko – śmieje się cały świat” odbył się w dniu 22 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Romualda Traugutta w Wojanowie X Gminny Konkurs o Prawach Dziecka. Po raz siódmy honorowy patronat nad konkursem objął Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak.

Konkurs rozpoczął się wystąpieniem pani Danuty Kamińskiej – dyrektor szkoły, która przywitała gości i odczytała list Rzecznika Praw Dziecka nawiązujący do Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, następnie drużyny udały się na zmagania konkursowe.

Do konkursu przystąpiło sześć szkół z terenu Gminy Pruszcz Gdański: szkoła w Borkowie, Straszynie, Rotmance, Wiślinie, Łęgowie i Wojanowie. Dzieci zmagały się z niełatwą tematyką, jaką są ich prawa, w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III i klasy IV – VI. Formuła konkursu miała charakter zmagań drużynowych, a uczestnicy wspólnie pracowali, wspierali się  i pomagali sobie, by osiągnąć zamierzony cel – zostać laureatem konkursu.

W pierwszej części konkursu uczniowie rozwiązywali test wiedzy. Drugą częścią konkursu była prezentacja przez uczniów klas I–III wybranego, wcześniej przygotowanego prawa w dowolnej formie, przy wykorzystaniu dowolnych środków. W grupie starszej uczniowie wcześniej zostali poproszeni
o nakręcenie przy pomocy telefonu komórkowego filmu promującego prawa dziecka
i zaprezentowanie go w dniu konkursu.

Z perspektywy czasu możemy przyznać, że do samego końca intrygujące dla nas było, w jaki sposób uczniowie (i ich opiekunowie) podejdą do tego zadania. Czy znajdą czas i ochotę, aby zaangażować się w wykonanie tego niełatwego przedsięwzięcia. Dziś możemy powiedzieć, że wkład pracy, jaki poczynili uczniowie, ich pomysłowość, kreatywność i w końcu efekt, jaki uzyskali w swoich konkursowych filmach, przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.

Zmagania uczniów oceniały dwie komisje, w skład których weszli: przedstawiciele Samorządów Uczniowskich ze Szkół w Wiślinie, Rotmance, Łęgowie i w Straszynie, a także: Pan Tomasz Grabowski – Komendant Straży Gminnej Gminy Pruszcz Gdański, Pani Elżbieta Dymek – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieplewie, Pani Magdalena Kapińska – pracownik socjalny i kurator sądowy, Pan Paweł Charysz – przewodniczący Rady Rodziców Szkoły w Wojanowie, Pani Agnieszka Noga – Sekretarz Rady Rodziców Szkoły w Wojanowie.

W oczekiwaniu na wyniki konkursu wszyscy uczestnicy oraz goście mieli okazję obejrzeć ciekawe prezentacje multimedialne dotyczące praw dziecka, wysłuchać wzruszających utworów oraz zaśpiewać wspólnie piosenkę zespołu Łejery. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku zarówno dla dzieci jaki i dorosłych. Komisja musiała posilić się przed obradami, zaś dzieci odprężyć po trudnych zmaganiach.

Ostatecznie po długich i burzliwych obradach komisje wyłoniły zwycięzców.

A oto lista nagrodzonych:

Grupa młodsza (klasa I – III)

•  I miejsce – Szkoła Podstawowa w im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Wiślinie

•  II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Rotmance

•  III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Grudnia 1970 w Łęgowie

• Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Borkowie, Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Straszynie, Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Wojanowie

Grupa starsza (IV – VI)

•  I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Wojanowie

• II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Grudnia 1970 w Łęgowie

• III miejsce – Szkoła Podstawowa w im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Wiślinie

• Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Straszynie, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Borkowie

Nagrody oraz dyplomy zostały wręczone przez Wójt Gminy Pruszcz Gdański panią Magdalenę Kołodziejczak, panią Bożenę Chodkowską – Kierownika Referatu Oświaty i Spraw Społecznych , panią Danutę Kamińską - Dyrektora Szkoły w Wojanowie oraz przewodniczących komisji konkursowych. Laureaci konkursu otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody. Pozostali uczestnicy również zostali docenieni, każde dziecko uczestniczące w konkursie otrzymało upominki oraz gadżety.

Wszystkim uczestnikom i laureatom gorąco gratulujemy! Już dziś wszystkich zapraszamy do udziału w konkursowych zmaganiach za rok, ale przede wszystkim zachęcamy do promowania praw dziecka.

Filmy z konkursu:

red. Małgorzata Faliszek