Sprawozdanie z XIV Gminnego Konkursu o Prawach Dziecka „Abyśmy żyli w pokoju!”

Utworzono dnia 14.06.2022

XIV Gminny Konkursu o Prawach Dziecka pod hasłem: „Abyśmy żyli w pokoju!” odbył się w dniu 2 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Romualda Traugutta w Wojanowie. Po raz kolejny honorowy patronat nad konkursem objął Rzecznik Praw Dziecka, pan Mikołaj Pawlak.

Konkurs, przygotowany przez panią Renatę Bławat i panią Martę Janczak, rozpoczął się wystąpieniem pani Małgorzaty Faliszek – dyrektor szkoły, która przywitała gości i odczytała słowa Rzecznika Praw Dziecka nawiązujące do Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, następnie drużyny udały się na zmagania konkursowe.

Do konkursu przystąpiły następujące szkoły gminne, tj. szkoły z terenu Gminy Pruszcz Gdański: szkoła podstawowa w Borkowie, Straszynie, Wiślinie, Łęgowie i Wojanowie. Dzieci zmagały się z niełatwą tematyką, jaką są ich prawa, w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III i klasy IV – VIII. Formuła konkursu miała charakter zmagań drużynowych, a uczestnicy wspólnie pracowali, wspierali się i pomagali sobie, by osiągnąć zamierzony cel – zostać laureatem konkursu.

W pierwszej części konkursu uczniowie rozwiązywali test wiedzy. Podstawą rozwiązania testu dla grupy młodszej była znajomość książki „Mała wojna” Katarzyny Ryrych, natomiast dla grupy starszej była to znajomość Konwencji o Prawach Dziecka. Uczniowie klas I – III musieli wykazać się również umiejętnością współpracy, ponieważ test rozwiązywali wspólnie, w ramach swojej szkoły.

Drugą częścią konkursu była  prezentacja przez uczniów klas I – III wybranego, wcześniej przygotowanego prawa. Prezentacja mogła być w dowolnej formie, przy wykorzystaniu różnych środków. W tej części uczniowie prezentowali się indywidualnie.

W grupie starszej uczniowie zostali poproszeni o wcześniejsze nakręcenie, przy pomocy telefonu komórkowego, filmu (reportażu) poruszającego tematykę dotyczącą bieżących wydarzeń na świecie, promującego pokój na świecie oraz mówiącego o przestrzeganiu praw dziecka w czasie wojny.

Z perspektywy czasu możemy przyznać, że do samego końca intrygujące dla nas było, w jaki sposób uczniowie podejdą do tego zadania. Czy znajdą czas i ochotę, aby zaangażować się w wykonanie tego niełatwego przedsięwzięcia? Dziś możemy powiedzieć, że wkład pracy, jaki poczynili uczniowie, ich pomysłowość, kreatywność i w końcu efekt, jaki uzyskali w swoich konkursowych prezentacjach i filmach, przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.

Zmagania uczniów oceniały dwie komisje, w skład których weszli: przedstawiciele Samorządów Uczniowskichpani Ewa Drzazga – kierownik GOPS w Cieplewie, pani Marzena Jach  - zastępca kierownika GOPS w Cieplewiepan Tomasz Grabowski – Komendant Straży Gminnej Gminy Pruszcz Gdański, st. sierż. Karol Kościuk – rzecznik prasowy KPP Pruszcz Gdański.

Ostatecznie po długich i burzliwych obradach komisje wyłoniły zwycięzców.

A oto lista nagrodzonych:

Grupa młodsza (klasa I – III)

•  I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Borkowie
  • II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Wojanowie
  • III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Grudnia 1970 w Łęgowie
  • wyróżnienie – Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Straszynie

Grupa starsza (IV – VIII)

•  I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Borkowie
  • II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Straszynie
  • III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Wojanowie

Nagrody oraz dyplomy zostały wręczone przez przedstawicieli komisji. Laureaci konkursu otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody. Pozostali uczestnicy również zostali docenieni, każde dziecko uczestniczące w konkursie otrzymało upominki oraz gadżety.

Wszystkim uczestnikom i laureatom gorąco gratulujemy! Już dziś wszystkich zapraszamy do udziału w konkursowych zmaganiach w listopadzie 2022r., ale przede wszystkim zachęcamy do promowania praw dziecka.

red. Marta Janczak

Utworzono: 14.06.2022