Sprawozdanie z XVI Gminnego Konkursu o Prawach Dziecka

Utworzono dnia 15.12.2023

XVI Gminny Konkursu o Prawach Dziecka pod hasłem: „Mam swoje prawa, Człowieku!” odbył się w dniu 22 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Romualda Traugutta w Wojanowie. Po raz kolejny honorowy patronat nad konkursem objął Rzecznik Praw Dziecka, pan Mikołaj Pawlak.

Konkurs, przygotowany przez panią Renatę Bławat i panią Martę Janczak, rozpoczął się wystąpieniem pani Małgorzaty Sulewska – dyrektor szkoły, która przywitała gości i odczytała list Rzecznika Praw Dziecka nawiązujące do Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, następnie uczestnicy konkursu udali się na zmagania konkursowe.

Do konkursu przystąpiły następujące szkoły gminne, tj. szkoły z terenu Gminy Pruszcz Gdański: szkoła podstawowa w Borkowie, Straszynie, Wiślinie, Łęgowie, Przejazdowie, Rotmance i Wojanowie. Dzieci zmagały się z niełatwą tematyką, jaką są ich prawa, w następujących kategoriach wiekowych: klasy I, klasy II, klasy III, klasy IV, klasy V, klasy VI i klasy VII - VIII. W tym roku uczniowie walczyli o indywidualne sukcesy i miejsca na podium, natomiast wynik każdego z uczniów był wzięty pod uwagę podczas przyznawania statuetki dla szkoły, której uczniowie w ogólnej klasyfikacji uzyskali największą ilość punktów..

W pierwszej części konkursu uczniowie rozwiązywali test wiedzy. Podstawą rozwiązania testu dla grupy młodszej była znajomość artykułu pochodzącego z gazety o prawach dziecka zredagowanej przez młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Nr 8 w Warszawie zamieszczonego pod linkiem  https://brpd.gov.pl/2019/10/22/prawa-dziecka-po-ludzku/ oraz pięciu „Kart z prawami dziecka” dołączonych do regulaminu. Dla grupy starszej natomiast była to znajomość Konwencji o Prawach Dziecka informacji zamieszczonych pod linkiem https://brpd.gov.pl/czym-zajmuje-sie-rzecznik-praw-dziecka/.

Drugą częścią konkursu była  prezentacja przez uczniów klas I – III wybranego, wcześniej przygotowanego prawa. Prezentacja mogła być w dowolnej formie, przy wykorzystaniu różnych środków. W tej części uczniowie prezentowali się indywidualnie.

W grupie starszej uczniowie zostali poproszeni o zaprezentowanie wypowiedzi przygotowanej w dowolnej formie przez każdego członka drużyny, nawiązującej do tegorocznego hasła konkursu „Mam swoje prawa, Człowieku!”.

Z perspektywy czasu możemy przyznać, że do samego końca intrygujące dla nas było, w jaki sposób uczniowie podejdą do tego zadania. Czy znajdą czas i ochotę, aby zaangażować się w wykonanie tego niełatwego przedsięwzięcia? Dziś możemy powiedzieć, że wkład pracy, jaki poczynili uczniowie, ich pomysłowość, kreatywność i w końcu efekt, jaki uzyskali w swoich konkursowych prezentacjach i filmach, przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.

Zmagania uczniów oceniała komisja, w skład której weszli: przedstawiciel Samorządów Uczniowskich, pani Dorota Czarnowska  - pracownik socjalny, pani Michał Mielczarek – pracownik socjalny, pan Tomasz Grabowski – Komendant Straży Gminnej Gminy Pruszcz Gdański, mł. asp. Katarzyna Michałkiewicz – rzecznik prasowy KPP Pruszcz Gdański.

Ostatecznie po długich i burzliwych obradach komisja wyłoniła zwycięzców.

A oto lista nagrodzonych:

Kategoria klas I

• I miejsce – Nina Rosa - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Grudnia 1970 w Łęgowie
  • II miejsce – Alicja Tuszyńska - Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Wiślince
  • III miejsce – Stanisław Milarski - Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Wojanowie

Kategoria klas II

• I miejsce – Piotr Nowak - Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Rotmance
  • II miejsce – Lena Nadratowska - Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Borkowie
  • III miejsce – Paulina Dering - Szkoła Podstawowa im. Ziemi Żuławskiej w Przejazdowie

Kategoria klas III

• I miejsce – Matylda Walaszczyk - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Grudnia 1970 w Łęgowie
  • II miejsce – Oliwia Bolius - Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Wojanowie
  • III miejsce – Aleksandra Walesiak - Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Borkowie

Kategoria klas IV

• I miejsce – Kornelia Studzińska - Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Straszynie
  • II miejsce – Zuzanna Rudnicka - Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Wojanowie
  • III miejsce – Wojciech Suchcicki - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Grudnia 1970 w Łęgowie

Kategoria klas V

• I miejsce – Natalia Walesiak - Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Borkowie
  • II miejsce – Robert Krzyżanowski - Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Wojanowie
  • III miejsce – Grzegorz Kołek - Szkoła Podstawowa im. Ziemi Żuławskiej w Przejazdowie

Kategoria klas VI

• I miejsce – Nina Balewska - Szkoła Podstawowa im. Ziemi Żuławskiej w Przejazdowie
  • II miejsce – Joanna Bielska - Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Borkowie
  • III miejsce – Anna Piszczatowska - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Grudnia 1970 w Łęgowie

Kategoria klas VII - VIII

• I miejsce – Olga Mierzwińska - Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Borkowie
  • II miejsce – Aleksandra Lisowska - Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Straszynie
  • III miejsce – Agata Pomirska - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Grudnia 1970 w Łęgowie

Statuetkę „Szkoły promującej prawa dziecka” otrzymała Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Borkowie.

Nagrody oraz dyplomy zostały wręczone przez przedstawicieli komisji. Laureaci konkursu otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody. Pozostali uczestnicy również zostali docenieni, każde dziecko uczestniczące w konkursie otrzymało upominki oraz gadżety.

Wszystkim uczestnikom i laureatom gorąco gratulujemy! Już dziś wszystkich zapraszamy do udziału w konkursowych zmaganiach w listopadzie 2024r., ale przede wszystkim zachęcamy do promowania praw dziecka.

red. Marta Janczak

Utworzono: 15.12.2023