Gra terenowa – Gdańsk ‘39

Utworzono dnia 22.05.2018

W ramach innowacji pedagogicznej "Z językiem angielskim na tropie historii i sztuki regionu" 16 maja klasy V i VI wzięły udział w pasjonującej grze terenowej pt. "Wrzesień 1939 r." Organizatorem gry był Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Miejsce zbiórki znajdowało się przy Europejskim Centrum Solidarności. To właśnie tam poznaliśmy zasady gry, otrzymaliśmy zadania i cenne wskazówki od pana przewodnika.
No i ruszyliśmy w drogę… W pierwszej kolejności musieliśmy odnaleźć salę BHP Stoczni Gdańskiej a dokładnie napis nad jej drzwiami, aby dowiedzieć się, co znajdowało się w tym miejscu w czasie wojny. Dalej instrukcja kierowała nas do budynku Dyrekcji PKP, na którym widnieje tablica pamiątkowa poświęcona jednej z ofiar II wojny światowej. Kolejnym przystankiem była Poczta Gdańska. W tym miejscu naszym zadaniem było odczytanie z tablic nazwisk zamordowanych oraz uporządkowanie szczegółowych wydarzeń z obrony Poczty Gdańskiej.
Wędrując gdańską starówką musieliśmy odnaleźć także wiele pomników związanych zarówno z wydarzeniami jak i bohaterami II wojny światowej: pomnik Poczty Gdańskiej, pomnik Tadeusz Ziółkowskiego nad Motławą i Kindertransportów przy Dworcu PKP.

Na ul. Długiej odnajdywaliśmy kamienicę lekarza, który przed wojną zorganizował pierwszą w Gdańsku drużynę harcerską a następnie budynek Komendy Miejskiej Policji, w którym w czasie wojny znajdowała się siedziba gestapo, Wehrmachtu i SS.

Gra była bardzo ciekawym doświadczeniem. Zdobyliśmy wiedzę, mogliśmy odwiedzić wiele miejsc, a co najciekawsze mieliśmy okazję odnajdywać je sami!

red. Marzena Witek, Elżbieta Kucińska, Marta Janczak, Emilia Nowakowska

Utworzono: 28.05.2018