Z językiem angielskim na tropie historii i sztuki regionu

Działania innowacyjne obejmą  uczniów  klasy V i VI i będą prowadzone przez p. M. Witek,  p. Elżbietę Kucińską , p. Martę Janczak i p. Emilię Nowakowską.

Jest to propozycja rozszerzenia oferty edukacyjnej  szkoły, wyjścia naprzeciw zainteresowaniom uczniów, a tym samym wzbogacenie wiedzy i umiejętności z zakresu historii, sztuki i języka angielskiego.

 Najważniejszym wymiarem podejmowanych działań innowacyjnych ma być wzbogacenie ucznia  w wiedzę o historii i sztuce regionu, a co się z tym wiąże także kraju. Rozbudzenie poczucia miłości do Ojczyzny oraz dumy z jej historii a także osiągnięć kultury i sztuki regionu i kraju. Działania innowacyjne mają za cel zmotywowanie uczniów do praktycznego posługiwania się językiem angielskim w różnych sytuacjach życia codziennego.

Osiągnięciu tych założeń będą służyć : wycieczki do muzeów i miejsc pamięci narodowej, żywe lekcje historii, spotkania ze świadkami historii, ludźmi ściśle związanymi z regionem,  tworzenie albumów, lopbooków, plakatów, map i innej dokumentacji w języku polskim i angielskim.

Uczniowie w trakcie zajęć odniosą szereg korzyści, przede wszystkim jednak uświadomią sobie, czym jest wspólnota regionalna, zakorzenienie, poznają autentyczne wartości środowiska (materialne, duchowe, moralne, ), będą kształtować poczucie własnej tożsamości nie zapominając o poszanowaniu odmienności innych kultur. Będą w sposób naturalny posługiwać się językiem angielskim, tworząc albumy i notatki z wycieczek i innych wydarzeń.

Motywacją do posługiwania się językiem angielskim będzie świadomość, że wykonane przez uczniów albumy i lapbooki zostaną przesłane do szkoły w Niemczech, do której uczęszczali ich koledzy.

W związku ze wzrostem znaczenia języka angielskiego w dzisiejszych czasach wskazane jest wdrażanie uczniów do takiego systemu nauki, w którym język angielski jest nie tylko środkiem komunikacji, ale także narzędziem do zdobywania wiedzy z różnych dziedzin. Zjawisko to coraz wyraźniej uwidacznia się na kolejnych etapach edukacyjnych (gimnazjum i liceum), na których uczniowie posługujący się językiem angielskim na poziomie bardziej zaawansowanym mogą korzystać z materiałów pomocniczych w tym języku (książki, czasopisma, broszury, filmy dokumentalne, materiały dostępne w Internecie, itp.).

Uczniowie w trakcie zajęć warsztatowych i wycieczek poznają historię i kulturę swojej okolicy, dowiedzą się o ludziach ważnych dla regionu, określą podstawowe pojęcia i terminy dotyczące kultury ludowej (obrzęd, zwyczaj, obyczaj), wymienią i scharakteryzują najważniejsze tradycje, poznają walory historyczne i kulturowe najbliższej okolicy, poznają i samodzielnie wykonają prace inspirowane twórczością ludową, odwiedzą ważne miejsca dla lepszego poznania historii i sztuki swojego regionu, wykonają albumy w języku polskim i angielskim.

red. M. Witek, M. Janczak, E. Kucińska, E. Nowakowska

Aktualności

Klasa VI na ziemi kaszubskiej…

Utworzono: 11.06.2018

Kaszuby – to kolejny przystanek na drodze tropienia historii i sztuki naszego regionu. Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, założony w 1906 roku, skupia ponad 50 budynków charakterystycznych dla wiejskiego krajobrazu naszego regionu w okresie od XVII do...

Gra terenowa – Gdańsk ‘39

Utworzono: 22.05.2018

W ramach innowacji pedagogicznej "Z językiem angielskim na tropie historii i sztuki regionu" 16 maja klasy V i VI wzięły udział w pasjonującej grze terenowej pt. "Wrzesień 1939 r." Organizatorem gry był Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. Miejsce zbiórki...

Przystanek … Muzeum II Wojny Światowej

Utworzono: 09.04.2018

Na tym przystanku zatrzymaliśmy się na dłużej, bo Muzeum II Wojny Światowej to niezwykłe miejsce. Podczas zajęć edukacyjnych - "Wrzesień 1939" oglądaliśmy fragmenty filmów opowiadających o działaniach wojennych na Wybrzeżu i nie tylko. Próbowaliśmy wcielić...

Europejskie Centrum Solidarności

Utworzono: 27.11.2017

Z językiem angielskim na tropach historii i sztuki regionu

Przystanek…  Europejskie Centrum Solidarności

Gdańsk… to tutaj wszystko się zaczęło.

Pewnego sierpniowego dnia 1980 roku gdańscy stoczniowcy powiedzieli – Nie! Ostro sprzeciwili się dyktaturze,...

Wycieczka do Będomina

Utworzono: 16.10.2017

W ramach innowacji pedagogicznej - ,,Z językiem angielskim na tropach historii i sztuki regionu” uczniowie klasy 5 i 6 odwiedzili dworek Józefa Wybickiego w Będominie, w którym dziś mieści się Muzeum Hymnu Narodowego. Józef Wybicki – wybitny Polak...