Wycieczka do Będomina

Utworzono dnia 16.10.2017

W ramach innowacji pedagogicznej - ,,Z językiem angielskim na tropach historii i sztuki regionu” uczniowie klasy 5 i 6 odwiedzili dworek Józefa Wybickiego w Będominie, w którym dziś mieści się Muzeum Hymnu Narodowego.

Józef Wybicki – wybitny Polak pochodzący z naszego regionu, jest twórcą Pieśni Legionów Polskich, która dziś jest Hymnem  naszej Ojczyzny.

W muzeum uczniowie uczestniczyli w niezwykle ciekawej lekcji historii. Obejrzeli liczne pamiątki po twórcy polskiego hymnu – Józefie Wybickim i innych postaciach z jego epoki, dokumenty dotyczące historii Mazurka Dąbrowskiego , a także elementy wyposażenia dworu z XVIII i początku XIX wieku. Duże wrażenie zrobiła na nas czarna biżuteria z okresu powstania styczniowego oraz  pozytywki wygrywające melodię naszego Hymnu.

Obejrzeliśmy  wystawy tematyczne:

• "Polskie symbole narodowe",
  • "Losy Mazurka Dąbrowskiego",
  • "Józef Wybicki i jego czasy"

Lekcja historii, w której uczestniczyliśmy, była uzupełnieniem  i poszerzeniem wiedzy zdobytej na lekcjach w szkole.

red. M. Witek, E. Nowakowska, M. Janczak, E. Kucińska

Utworzono: 16.10.2017